Skip to content

Czy inflacja spowoduje, że świadczenie 500 plus przestanie być wypłacane?

Spis treści

Najpopularniejszy i najbardziej znany program socjalny w Polsce, 500 plus, od lat jest podstawą gospodarki kraju. Pomaga on wielu rodzinom w Polsce utrzymać się na powierzchni w trudnych czasach.

Jednak teraz, w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego i innych czynników wpływających na zdolność rządu do utrzymania finansowania programu, niektórzy obawiają się, że wkrótce zostanie on zlikwidowany. Jeśli tak się stanie, ucierpią nie tylko ci, którzy na nim polegają, ale także cała polska gospodarka.

Flagowy projekt PiS, 500 plus, w dużej mierze przyczynił się do zwycięstwa partii w wyborach. Specjaliści od HR zapewniają jednak, że świadczenia finansowe na krótko zatrzymują pracowników w firmach – ten sam efekt można powtórzyć w przypadku świadczeń politycznych.

W ostatniej dekadzie program 500+ stał się jednym z najważniejszych świadczeń społecznych w Polsce. Stał się kamieniem węgielnym polityki obecnego polskiego rządu i przez niektórych jest chwalony jako wzór do naśladowania przez inne kraje. Jest jednak również oczywiste, że program ten jest podatny na krytykę ze wszystkich stron.

500 plus infolinia to ogólnopolska usługa telefoniczna, która umożliwia użytkownikom dostęp do informacji i usług związanych z programem 500+. Infolinia jest dostępna od godziny 8:00 do co najmniej 21:00 każdego dnia tygodnia.

Łatwo sobie wyobrazić, że 500+ zniknęłoby całkowicie, gdyby zabrakło rządowego wsparcia dla tej inicjatywy. Choć trudno dokładnie przewidzieć, jak taka sytuacja rozegrałaby się w praktyce, myślę, że śmiało można powiedzieć, że byłyby dwie główne konsekwencje:

1) Rodzice otrzymaliby mniej pieniędzy niż obecnie;

2) Kwota pieniędzy przekazywanych za pośrednictwem 500+ mogłaby z czasem znacząco zmaleć.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg po raz kolejny powtórzyła, że w tym i przyszłym roku nie będzie podwyżki świadczenia 500 plus. Przyznała jednak, że niewątpliwie istnieje potrzeba podniesienia tego świadczenia.

Stwierdziła, że jej resort pracuje nad nową propozycją waloryzacji 500 plus, która zostanie przedstawiona w najbliższych miesiącach.

Rząd ciężko pracował, aby polska rodzina była bardziej bezpieczna finansowo. Wprowadzono nowe zasady wspierania rodziców, którzy starają się o wychowanie swoich dzieci. Rozszerzono program 500 plus, a także dodano dodatkowe świadczenia. Ponadto rodziny mogą teraz liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Dziś rodzic, który wychowuje dziecko może liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa.

3 komentarze

 1. Jacek
  27 lipca 2022 @ 10:58

  Uważam, że ta inflacja w końcu pożre świadczenia 500+. Jak wieloryb zachowa się inflacja wobec gospodarki:)

 2. Henryk
  27 lipca 2022 @ 11:00

  Nie jestem pewien, czy się z tym zgadzam. Państwo ma dużo pieniędzy i nie jest tak, że inflacja stanowi zagrożenie. Jeśli nawet, to tymczasowo.

 3. Monika
  27 lipca 2022 @ 11:02

  Z inflacją jest ciężko, ale to też coś, z czym musimy sobie poradzić.

  Myślę, że Państwo sobie poradzi z tym problemem.

Dodaj komentarz