Skip to content

Rzeszów testuje drony-taxi

Spis treści

Rynek lotniczy stale się rozwija, więc czas stać się bardziej elastycznym i opracować rozwiązania odpowiadające potrzebom współczesnych klientów. I choć transportowanie ludzi dronem cały czas brzmi jak fantazja lub nierealny projekt szalonego startupu, to tym razem mówimy o projekcie wspieranym przez samą Unię Europejską. Co więcej, do inicjatywy przyłączają się najwięksi gracze segmentu lotniczego, w tym np. Airbus, który już kreśli wizję zeroemisyjnego pojazdu o nazwie CityAirbus latającego w ramach Urban Air Mobility.

Polska jest jednym z czterech krajów Unii Europejskiej, w których odbędą się testy nowego systemu Urban Air Mobility. Jest to program mający na celu wprowadzenie do miast dronów kabinowych, a prowadzony jest przez ENAV, czyli agencję europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Pozostałe kraje, w których odbywają się testy to Francja, Niemcy i Hiszpania.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) pracuje nad projektem o nazwie Urban Air Mobility. Oczekują, że program ten stanie się rzeczywistością w Europie w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Pomysł jest prosty: stworzyć cały ekosystem, w którym będzie można zamówić towary lub usługi za pomocą aplikacji i mieć je dostarczone przez drona w ciągu 30 minut. Dron będzie mógł poruszać się z prędkością do 100 km/h i przewozić do 30 kg towarów na maksymalną odległość 50 km od miejsca startu. Przewiduje się, że będą one wykorzystywane podczas podróży służbowych, gdy ludzie potrzebują czegoś pilnie lub podczas wakacji, gdy potrzebują jakiejś pamiątki z miejsca docelowego.

Jak informuje WorldDrones, w Polsce rozpoczęły się testy systemów potrzebnych do budowy Urban Air Mobility. Polska jest jednym z czterech krajów UE, w których rozpoczęto praktyczne testy programu. Na razie całość jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale w Rzeszowie testowany jest już system lotów, a do połowy przyszłego roku ma zostać wykonanych 160 lotów.

W skład systemu wejdzie zautomatyzowany dron, który będzie mógł przewozić towary o wadze do 1 kilograma na odległość do 50 kilometrów na godzinę. Dron będzie mógł startować i lądować pionowo. Podczas wszystkich lotów będzie pod ręką pilot, ale będzie on interweniował tylko w przypadku sytuacji awaryjnej lub gdy coś będzie nie tak z samym dronem.

Dronehub od dwóch lat współpracuje z Unią Europejską w celu opracowania systemu zarządzania ruchem lotniczym z wykorzystaniem dronów. Była to ekscytująca okazja dla Dronehub, która może zaprezentować swoje rozwiązania i technologie reszcie świata. Jednak postawiło też przed nią wiele wyzwań.

Projekt ma na celu zebranie danych, które zostaną opracowane na potrzeby stworzenia europejskiego systemu niskiej mobilności lotniczej, ale aby to zrobić, Dronehub musi współpracować z regulatorami w Polsce, a także w innych krajach.

Dronehub współpracuje z regulatorami od 2017 roku i uzyskał wszystkie niezbędne zgody od polskich władz. Firma jest teraz gotowa, aby rozpocząć testowanie swoich systemów i rozwiązań na polskiej ziemi!

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ogłosiła, że dąży do opracowania systemu transportu ludzi za pomocą dronów, czyli podniebnych taksówek latających w wybrane przez użytkownika miejsce. Na stronie EASA maluje się wizja systemu, który może być wykorzystywany zarówno do transportu komercyjnego, jak i osobistego. Brzmi to pięknie, ale ta wizja z pewnością nie spełni się w ciągu najbliższych 3-5 lat.

W pierwszej fazie system Urban Air Mobility ma pomóc w transporcie przedmiotów. Nie chodzi jednak o nowy smartfon kupiony na black friday, a raczej o transport defibrylatorów AED bez korków czy monitorowanie miejsc wypadków. Drony już teraz pomagają w takich zastosowaniach i można się spodziewać, że w przyszłości będą to robić nadal, gdy staną się bardziej autonomiczne i przyjazne dla środowiska. Unijny system Urban Air Mobility ma wprowadzić jednolite standardy lotnicze i prawne w całej Unii.

Obecnie pozostaje korzystanie z bazy Taxi Rzeszów, w której każdy szukający przewozu znajdzie coś dla siebie.

3 komentarze

  1. Kaja
    11 lipca 2022 @ 11:15

    Mówię Wam, obecny model transportu miejskiego jest nieefektywny, i to nie tylko z powodu termodynamiki miejskiej dżungli. Także dlatego, że latamy samolotami o przeważnie pustym niebie, nawigując po labiryncie budynków i infrastruktury, w którym można poruszać się tylko z trzema stopniami swobody zamiast dwóch.

    Tak więc, może Rzeszów nie jest tak wielkim problemem jak Warszawa czy Nowy Jork, ale to nie znaczy, że nie mamy jeszcze dużo pracy przed sobą!

  2. Jacek
    11 lipca 2022 @ 11:17

    Uważam, że te drony kabinowe w Rzeszowie to świetny pomysł i mam nadzieję, że szybko staną się popularne.

    Myślę, że to wspaniałe, że te drony kabinowe w Rzeszowie są opracowywane i testowane, ale martwię się, że mogą nie trafić na rynek w czasie, aby być użytecznym narzędziem dla ludzi, którzy mogliby z nich skorzystać.

  3. Julia
    11 lipca 2022 @ 11:20

    Usługa drone taxi w Rzeszowie to ciekawy pomysł.

    Będzie to świetne uzupełnienie rynku!

Dodaj komentarz