Skip to content

Transakcje w internecie coraz bardziej niebezpieczne – szczególnie na Vinted

Spis treści

W ostatnich miesiącach coraz częściej słyszy się o oszustwach z fałszywymi linkami do dokonywania płatności. Oszuści atakują głównie użytkowników serwisów ogłoszeniowych. Udają na przykład, że są zainteresowani dokonaniem zakupu, ale w momencie finalizowania transakcji przekazują sprzedawcy link kierujący do fałszywej bramki płatności.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie linku: jeśli ma on jakiekolwiek rozszerzenie (.exe, .doc), to najprawdopodobniej jest to oszustwo phishingowe i trzeba je zignorować. W rzeczywistości oszuści nie tylko używają fałszywych e-maili i stron internetowych, ale także tworzą fałszywe konta na platformach mediów społecznościowych. Na przykład mogą utworzyć konto na Instagramie lub Facebooku pod Twoim nazwiskiem i wysyłać stamtąd wiadomości zawierające linki prowadzące do złośliwych programów.

Oszuści są wszędzie i zawsze szukają nowych sposobów, aby zdobyć twoje informacje i pieniądze.

Jedna z najpopularniejszych aplikacji zakupowych, Vinted, została dotknięta masowym oszustwem, które już kosztowało użytkowników tysiące dolarów. Działa to tak:

Wystawiasz przedmiot na Vinted na sprzedaż, a ktoś kontaktuje się z tobą w sprawie jego zakupu – i prosi o twój adres e-mail. Wydaje się to być normalną procedurą, prawda?

Cóż, oszuści używają samej aplikacji jako przynęty. Następnym razem, gdy się z Tobą skontaktują, podają Ci link do fałszywej strony internetowej, na której proszą Cię o podanie danych do logowania do banku. Zgadza się – nie pytają nawet o numer karty kredytowej! A kiedy już podasz wszystkie informacje bankowe, jest już za późno.

Vinted został ostatnio ostrzeżony o tym, że oszuści mogą używać taktyki phishingu, aby uzyskać Twój adres e-mail lub numer telefonu.

Jeśli otrzymasz wiadomość od kogoś, kto podaje się za członka zespołu obsługi klienta Vinted i prosi o podanie danych osobowych, zgłoś to natychmiast, abyśmy mogli przeprowadzić dochodzenie.

Aby uchronić się przed oszustwem, pamiętaj o tych podstawowych zasadach.

Vinted kontakt nigdy nie prosi Cię o podanie adresu e-mail lub numeru telefonu sprzedawcy podczas procesu zakupu. Nie ma powodu, dla którego kupujący mógłby potrzebować od nas tych informacji.

Nie należy również otwierać podejrzanych linków ani załączników. Vinted nigdy nie wysyła e-maili ani prywatnych wiadomości z prośbą o kliknięcie łącza w celu wprowadzenia informacji o płatności lub zakończenia płatności.

Jeśli korzystasz z aplikacji sprzedażowej, przeczytaj warunki użytkowania. W nim zapisane są zasady kupowania i sprzedawania.

3 komentarze

 1. Krystian
  7 lipca 2022 @ 10:55

  Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale świat online staje się z dnia na dzień coraz bardziej niebezpieczny.

  To skłania ludzi do rzeczywistego przełączenia i zrobić większość swoich zakupów w świecie rzeczywistym.

  Wirtualna przestrzeń zmierza w kierunku miejsca, gdzie nie jest już bezpiecznie dokonywać transakcji. Ludziom kradną tożsamość i tracą pieniądze, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, co dzieje się w tle.

  To dlatego widzimy, że tak wiele osób chce wrócić do robienia rzeczy offline. Chcą być w stanie zobaczyć, z kim mają do czynienia twarzą w twarz i upewnić się, że wszystko jest na pokładzie przed dokonaniem zakupu.

 2. Jola
  7 lipca 2022 @ 10:58

  Mówię ci, że robienie tych transakcji w przestrzeni wirtualnej staje się coraz bardziej niebezpieczne. Ludzie są coraz bardziej wygodne z robienia interesów online, ale istnieje wiele luk w systemie, które sprawiają, że łatwo hakerzy włamać się do kont ludzi i uzyskać ich informacje.

  Ludzie zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, jednak, i oni przełączają się z robienia większości swoich zakupów w Internecie do kupowania rzeczy z fizycznych sklepów zamiast.

 3. Natalia
  7 lipca 2022 @ 10:59

  Sposób, w jaki kupujemy rzeczy, zmienia się i to nie na lepsze.

  Kiedyś można było pójść do sklepu, znaleźć to, co się chciało i kupić. A teraz? Teraz musisz się martwić, czy przedmiot został wycofany z rynku lub czy może być w nim osadzone złośliwe oprogramowanie. Nie możesz już nawet ufać recenzjom, ponieważ wszystkie są fałszywe – a nawet jeśli nie byłyby fałszywe, są napisane przez ludzi, którzy nie wiedzą nic o twoich konkretnych potrzebach i pragnieniach.

Dodaj komentarz