Skip to content

W przyszłości urząd skarbowy zostanie zdigitalizowany

Spis treści

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, której jednym z celów jest zautomatyzowanie niektórych spraw prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki nowelizacji podatnicy będą mogli kompleksowo załatwiać swoje sprawy przez internet.

Jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP, ustawa wprowadza do systemu prawnego definicję systemu teleinformatycznego „e-Podatek” (e-Urząd Skarbowy), który zastąpi dotychczasowe narzędzie administracji podatkowej – Portal Podatkowy. Nowy system uprości i przyspieszy niektóre procesy związane z deklaracjami i płatnościami podatkowymi.

Dzięki nowelizacji podatnicy będą mogli kompleksowo załatwiać swoje sprawy przez Internet. Nie będą musieli płacić opłaty skarbowej za wydanie zaświadczeń, jeśli złożą wniosek za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy.

Komunikacja za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy (w formie portalu lub aplikacji mobilnej) będzie pod względem prawnym tożsama z dokonywaniem czynności w formie tradycyjnej.

Ustawa o e-Urząd Skarbowy zakłada również, że e-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla podatników, płatników, pełnomocników oraz komorników sądowych i notariuszy.

Ponadto e-Urząd Skarbowy ma zapewniać dostęp do informacji związanych z podatkami. Ma też gwarantować pełną transakcyjność, umożliwiać kompleksowe załatwianie spraw podatkowych online, głównie związanych z VAT, PIT i CIT.

3 komentarze

 1. Tomek
  14 czerwca 2022 @ 14:48

  Zawsze czekałem, aż urząd zostanie zdigitalizowany i to zawsze w formie cyfrowej.

  Z radością mogę powiedzieć, że wreszcie moje marzenie się spełniło.

 2. Franek
  14 czerwca 2022 @ 14:51

  Kiedy zaczynałam pracę w biurze, zawsze czekałam na digitalizację biura i to zawsze w formie cyfrowej.

  Wierzyłem też, że w ten sposób praca z dokumentami, obieg dokumentów i poczta elektroniczna będą łatwiejsze i bardziej efektywne.

 3. Jola
  14 czerwca 2022 @ 14:52

  Uważam, że nadszedł czas, abyśmy odeszli od starych sposobów pisania, drukowania i udostępniania dokumentów na rzecz cyfryzacji.

  Wierzę też, że w ten sposób praca z dokumentami, obieg dokumentów i poczta elektroniczna będą łatwiejsze i bardziej efektywne.

Dodaj komentarz