Skip to content

Jak w łatwy sposób sprawdzić ile się odłożyło na emeryturę?

Spis treści

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przygotował najnowsze zestawienie składek dla blisko 23,2 mln osób w całej Polsce. Dane są wyliczone na 31 grudnia 2021 r., a indywidualne informacje można sprawdzić tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Zestawienie obejmuje:

– sumę opłaconych składek;

– świadczenia ubezpieczeniowe wypłacone emerytom i rencistom;

– świadczenia z ubezpieczeń społecznych wypłacane osobom bezrobotnym i uczącym się;

– świadczenia rodzinne wypłacane przez Fundusz Świadczeń Rodzinnych.

Za pomocą systemu PUE można uzyskać informacje o stanie swojego ubezpieczenia społecznego (w tym zasiłku dla bezrobotnych) lub dokonać jego zmiany. Aby to zrobić, należy zarejestrować się na platformie i zalogować się za pomocą osobistego loginu i hasła. Oprócz sprawdzenia własnych danych można również dowiedzieć się, co dzieje się ze składkami po ich przekazaniu do funduszu emerytalnego lub gdy są one zwracane przez fundusz emerytalny z powrotem do ZUS. Zestawienie składek zawiera również informacje o podatku dochodowym związanym z ubezpieczeniami społecznymi.

Od 2020 roku nie będzie już przesyłał tych informacji w formie papierowych listów, więc jeśli ktoś nie ma konta na PUE, aby się założyć lub poprosić o pomoc w dowolnym oddziale ZUS. Według ZUS informacje dostępne na platformie ZUS PUE pokazują łączne saldo kont emerytalnych na koniec 2021 r. po indeksacji ostatniej rocznej składki. Ponadto pokazuje, ile pieniędzy zgromadzono jako ubezpieczeni na odziedziczonym przez ZUS subkoncie, a ile wpłynęło do OFE. Na stronie znajduje się również miesięczny podział składek emerytalnych z poprzedniego roku.

Wszystkie osoby, które w ubiegłym roku ukończyły 35 lat, otrzymują dodatkową projekcję kilku emerytur (tzw. emerytur hipotetycznych). Ubezpieczony dowie się, ile może się spodziewać, płacąc składki tak samo jak w latach poprzednich, aż do obecnego wieku emerytalnego. Drugi wariant prognozy pokazuje, co by się stało, gdyby ubezpieczeni przestali pracować teraz i obliczali emerytury tylko na podstawie dotychczas wniesionych składek. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko prognoza i zmieni się wraz z przyszłością kariery emeryta (wyższe zarobki, wyższe składki, waloryzacja, ewentualna przerwa w ubezpieczeniu, przeciętny wiek emerytalny dożywotni).

Ponadto z Infolinią ZUS można się skontaktować, lub odwiedzić ich stronę internetową pod adresem zus kontakt telefoniczny.

3 komentarze

  1. Sylwek
    2 września 2022 @ 13:00

    Ale to wspaniale, że ZUS działa w ten sposób. Jestem dumny z Administracji Ubezpieczeń Społecznych. Myślę, że pracują tam kompetentni ludzie.

  2. Grzegorz
    2 września 2022 @ 13:05

    Nie zgadzam się z tym, że działają rzetelnie. Działają, ale to, że istnieją i że jest sposób na odzyskanie części pieniędzy, kiedy jest się starym, jest dowodem na to, że zarabiają na obywatelach.

  3. Darek
    2 września 2022 @ 13:18

    Myślę, że ludzie są tam na właściwym miejscu.

    Nie mogę sobie wyobrazić, jak trudno byłoby zarządzać takim programem ze wszystkimi jego zawiłościami i niuansami, ale oni wykonują niesamowitą pracę.

Dodaj komentarz