Skip to content

Liczba użytkowników PUE coraz większa

Spis treści

ZUS to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie e-urzędów w Polsce. Została uruchomiona prawie 10 lat temu, w czerwcu 2012 roku. Obecnie korzysta z niej ponad 10 milionów użytkowników: osób fizycznych, lekarzy i płatników składek. PUE ZUS jest stale rozwijany i unowocześniany, aby jeszcze lepiej służyć swoim klientom, mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS z Polski centralnej.

Za pośrednictwem PUE ZUS można załatwić wiele spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez Internet – można uzyskać informacje o ubezpieczeniach, zasiłkach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz przesłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe.

PUE dostarcza on obywatelom informacji o ich prawach, obowiązkach i świadczeniach. Na PUE ZUS można znaleźć informacje o swoim statusie ubezpieczeniowym, w tym o tym, jak opłacać składki i jak otrzymywać emeryturę lub rentę.

Świadczeniobiorcy mają dostęp do informacji o przyznanych i wypłaconych świadczeniach (emerytury, renty, zasiłki) oraz deklaracji podatkowych wystawianych przez ZUS.

Z kolei płatnicy składek mogą dokonywać rozliczeń z ZUS za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji internetowej ePłatnik. Dzięki PUE ZUS mają oni wiedzę o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników oraz o stanie bieżących rozliczeń z ZUS.

Na PUE ZUS obsługiwane są również inne świadczenia: Polski Bon Turystyczny, świadczenie wychowawcze 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku i 300+.