Skip to content

Ruszyły protesty pod urzędami wojewódzkimi w całej Polsce

Spis treści

Urząd Wojewódzki jest jedną z jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, utworzoną do pomocy wojewodzie. Kierownictwo Urzędu Wojewódzkiego sprawuje wojewoda wraz z kierownikiem Urzędu. Kierownik dba o prawidłowe funkcjonowanie Urzędu Wojewódzkiego. Struktura Urzędu Wojewódzkiego nie jest skomplikowana. W skład jednostki wchodzą biura, które obsługują urząd, wydziały, które zajmują się realizacją zadań merytorycznych oraz filie, które nazywane są również komórkami wewnętrznymi wcześniej wymienionych biur i wydziałów.

Głównym celem tej organizacji jest zapewnienie, że wszystkie decyzje podejmowane przez wojewodę są realizowane zgodnie z jego intencjami i w ustalonym terminie.

Przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce tworzą się pikiety.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) zapowiedziało, że rozpocznie akcje protestacyjne przeciwko decyzji polskiego rządu o podniesieniu wieku emerytalnego. Pierwszym krokiem w tej akcji będą pikiety przed urzędami wojewódzkimi.

Jak podaje OPZZ, ponad 90% jego członków jest przeciwna zmianom i chce ich zniesienia. Domagają się także podwyższenia płacy minimalnej i obniżenia podatków dla osób o niskich dochodach.

Polskie związki zawodowe zapowiedziały, że w sierpniu przeprowadzą w Warszawie akcję protestacyjną. Pikieta odbędzie się przed gdańskim urzędem 28 lipca o godz. 14. Chodzi o skandalicznie niskie podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, wszechobecne zawyżone ceny i brak efektów walki rządu z inflacją.

Związkowcy stwierdzają, że ich apel do premiera Morawieckiego pozostał bez odpowiedzi, mimo wielokrotnych obietnic z jego strony o rozwiązaniu tych problemów w drodze dialogu z pracodawcami i pracownikami.

4 lipca 2022 r. kierownictwo OPZZ spotkało się z przewodniczącymi organizacji związkowych działających w sferze finansów publicznych. Uczestnicy jednoznacznie stwierdzili, że propozycja rządu dotycząca podwyżek w sektorze finansów publicznych jest nie do przyjęcia.

Postulat OPZZ dotyczący 20-procentowego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników sektora finansów publicznych to absolutne minimum. Jest to konieczne, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom obecnego kryzysu i zapobiec dalszym stratom pracowników. Proponowane przez rząd 7,8 procent jest skandaliczne i dalece niewystarczające dla wyrównania inflacji. W praktyce spowoduje ona zmniejszenie siły nabywczej.

3 komentarze

  1. Bartek
    19 sierpnia 2022 @ 14:32

    Ja osobiście uważam, że pracownicy urzędu wojewódzkiego postępują słusznie, podejmując strajk.
    Czas, abyśmy się obudzili i zdali sobie sprawę z tego, co dzieje się wokół nas. Rząd zaniedbywał potrzeby swoich obywateli, a pracownicy w końcu postanowili podjąć działania.

  2. Krzysiek
    19 sierpnia 2022 @ 14:33

    Wierzę, że ten strajk będzie punktem zwrotnym w historii jako narodu. Pokaże jak ważne jest, aby stanąć w obronie tego, w co się wierzy i upewnić się, że inni też to zrobią.

  3. Marta
    19 sierpnia 2022 @ 14:37

    Ogólnie rzecz biorąc, jestem zdania, że Rząd musi zwrócić uwagę na to, co się tutaj dzieje, ponieważ jeśli tego nie zrobi, może to skończyć tym, że ci pracownicy zdecydują, że mają dość i odejdą z pracy całkowicie.

    Nie zmieni się, dopóki nie sprawi się, że tak będzie.

Dodaj komentarz